Instant Sales Prices and 12 Months Special Financing (Restrictions apply. See store for details
Never Miss A Sale
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.
Rustic wardrobe/armoire in Pecky Hickory veneers with a Vintage Natural finish and arched panel detail. Behind two doors are a removable clothes rod, two adjustable shelves, and three drawers.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Inspired by the grandeur of wide open spaces in the American wilderness, the Big Sky Wardrobe exudes warmth with its rustic Pecky Hickory Veneers and Vintage Natural finish. The sweeping arched panel at the top of the case, authentic door hinges and wood bar hardware take you back to the heritage of post and beam construction and true craftsmanship. Behind the two doors is a removable clothes rod, two adjustable shelves and three drawers.
| Storage | Yes |
|---|
| Two doorsRemovable clothes rodTwo adjustable shelves behind pair of doorsThree drawersFinish: Exterior: Vintage Natural: a warm, rustic, organic finish over hickory veneers. Door Panels: Timber, a darker warm, rustic, organic finish over hickory veneers i | Yes |
|---|---|
| Finish | Exterior: Vintage Natural: a warm, rustic, organic finish over hickory veneers. Door Panels: Timber, a darker warm, rustic, organic finish over hickory veneers is featured in contrasting pane |
| 1st Row Drawer Dimensions | 40.25W x 11.5D x 4.75H |
| 1st Row Shelf Opening | 49.75W x 18.125D x 19.625H |
| 2nd Row Shelf Opening | 49.75W x 18.125D x 12.5H |
| 2nd and 3rd Row Drawer Dimensions | 40.25W x 11.5D x 6H |
| Back Panel Description | Hand holes, sealed, stained |
| Back Panel Material | MDF |
| Carton Height | 90.50 |
| Carton Length | 25.75 |
| Carton Weight | 523.38 |
| Carton Width | 56.25 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 22.50 |
| Distance Between Legs – Front to Back | 17.5 |
| Distance Between Legs – Left to Right | 46 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Height | 83.00 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Pecky Hickory Veneers, Resin, Nailheads and Solid-Wood Edged Top |
| Number of Drawers | 3 |
| Number of Shelves | 2 |
| Sales Panel | HF-6700-TIMBER-SP HF-6700VINTAGENAT-SP |
| Style | Casual |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Coat Material | Nitrocellulose lacquer |
| Width | 52.00 |
| Wood Distressing Type | Worm holes, rasping, gauging, plane shock, hand plane, drawknife, wire brush and screw head |
| Wood Distressing? | Yes |
| Wood Shelf Dimensions | 49.75W x 18.125D x 1.5TH |
| Wood Shelf Weight Capacity | 75 lbs |
| Weight | 472.67 |
| Image Role Data | {“6700_90013_80_room”:[“Room Image 1″],”6700_90013_80_room2”:[“Room Image 2″],”6700_90366_013_217_80_room”:[“Room Image 3″],”6700_90013_80_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6700_900 |
| Weight | 472.67 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22.5 × 52 × 83 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Medium Wood |
| Style | Casual |
| Collection | Big Sky |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.