Instant Sales Prices and 12 Months Special Financing (Restrictions apply. See store for details
Never Miss A Sale
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.Â
Nine-drawer dresser crafted in Pecky Pecan veneers with a soft pecan finish. Antique-inspired ring pulls add a rustic, authentic touch.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Capturing epic European and American style elements with a world-traveled pedigree, the Archivist nine-drawer dresser embraces both elegance and beloved, comfortable and simple lines inspired by authentic antiques. Crafted with Pecky Pecan Veneers, the dresser has a soft casual pecan-colored finish with a rustic feel. The finishing touch is the antique-inspired ring-pull hardware in a time-worn bronze.
| Storage | Yes |
|---|
| Nine drawersTop three drawers have finger pulls on the bottomDrop-in felt liner in top drawersJewelry tray in top left drawerThird drawer on left side has false bottom for hidden storage areaCedar lined bottom drawersFinish: A soft casual finish over Peck | Yes |
|---|---|
| Drawer Glide Location | Side mounted |
| Drawer Glide Material | Metal |
| Carton Height | 43.50 |
| Carton Length | 23.50 |
| Carton Weight | 297.62 |
| Carton Width | 72.00 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 20.25 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Handle Finish | Time-Worn Bronze |
| Drawer Handle Material | Metal |
| Full Extension Drawers | Yes |
| Height | 40.25 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Pecky Pecan Veneers and Felt |
| Metal Distressing | No |
| Number of Drawers | 9 |
| Style | Traditional/Formal |
| Sub Type | Dressers |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 150 lbs |
| Width | 68.00 |
| Wood Distressing Type | Rasping, chiseling, chain, cow-tailing |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 253.53 |
| Image Role Data | {“5447_90002_008_room”:[“Room Image 1″],”5447_90866_017_002_008_room”:[“Room Image 2″],”5447_90866_017_002_008_room2”:[“Room Image 3″],”5447_90002_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],” |
| Weight | 253.53 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20.25 × 68 × 40.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Archivist |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.