Instant Sales Prices and 12 Months Special Financing (Restrictions apply. See store for details
Never Miss A Sale
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.Â
Media-ready bureau with a drop-down drawer for components, ventilated back and wire management. Features felt-lined jewelry storage, removable dividers, and a cedar-lined bottom drawer in a warm pecan finish over Pecky Pecan veneers.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Make your bedroom a cozy retreat for movies at midnight with the TV and media-ready Archivist Bureau featuring a drop-down drawer to accommodate wire management and component storage. Inspired by epic European and American style elements, the bureau is comfortable and inviting with a world-traveled pedigree. Five drawers with the top left drawer offering a ventilated back and a front that flips back for component usage. The top right drawer is felt lined with a jewelry tray, and the bottom 3 drawers have 2 removable dividers. The bottom drawer is cedar lined. Featured in a soft casual finish over Pecky Pecan Veneers for a rustic, authentic look.
| Storage | Yes |
|---|
| Five drawersTop left drawer has ventilated back for component useTop left top drawer front flips back for component usageTop right drawer is felt lined and has jewelry tray in top right drawerBottom three drawers come with two removable dividersBottom dra | Yes |
|---|---|
| Drawer Glide Location | Side mounted |
| Drawer Glide Material | Metal |
| Carton Height | 41.50 |
| Carton Length | 23.75 |
| Carton Weight | 284.95 |
| Carton Width | 53.50 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 20.00 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Handle Finish | Time-Worn Bronze |
| Drawer Handle Material | Metal |
| Full Extension Drawers | Yes |
| Height | 44.00 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Pecky Pecan Veneers and Felt |
| Metal Distressing | No |
| Number of Drawers | 5 |
| Style | Traditional/Formal |
| Sub Type | Bureaus |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 150 lbs |
| Width | 50.00 |
| Wood Distressing Type | Rasping, chiseling, chain, cow-tailing |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 246.15 |
| Image Role Data | {“5447_90011_detail”:[“Detail Image 1″],”5447_90011_008_room”:[“Room Image 1″],”5447_90866_011_008_room”:[“Room Image 2″],”5447_90466B_019_317_011_008_room”:[“Room Image 3″],”5447_90011_silo” |
| Weight | 246.15 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 50 × 44 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Archivist |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.