Instant Sales Prices and 12 Months Special Financing (Restrictions apply. See store for details
Never Miss A Sale
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.Â
68″ (172.7 cm) Bedroom Americana Dresser incorporating Oak Veneers and Cedar Veneers with Solid-Wood Edge Top to enhance its visual appeal.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
In a two-tone finish with the deep, dark Molasses on the base and the warm Honey on the top, the Americana Dresser is a classic, charming design with a nostalgic flair. There are 11 self-closing drawers, and all 4 top drawers have black removable felt liners. The second left drawer has black removable felt-lined jewelry storage, and the bottom two drawers are cedar-lined. All drawers have the Honey finish inside. Crafted of Oak Veneers with Cedar on the bottom drawers with metal alloy pulls in an antique bronze finish.
| Storage | Yes |
|---|
| Eleven self-closing drawersAll four top drawers have black removable felt linersSecond left drawer has black removable felt-lined jewelry trayBottom two drawers are cedar linedAll drawers have the Honey finish insideTwo tone finishFinish: Molasses finish | Yes |
|---|---|
| Finish | Molasses finish on base and Honey finish on top. The Americana Molasses finish captures the essence of a well-loved heirloom, passed down through generations. The deep, dark tone over cathedr |
| Drawer Glide Location | Under-mounted |
| Drawer Glide Material | Metal |
| 1st Row Drawer Dimensions | 13.5W x 12.5D x 4.5H |
| 1st Row Drawer Weight Capacity | 25 lbs |
| 2nd Row Drawer Dimensions | 17.625W x 13.5D x 5.25H |
| 2nd Row Drawer Weight Capacity | 35 lbs |
| 3rd and 4th Row Drawer Dimensions | 27.875W x 13.5D x 6H |
| 3rd and 4th Row Drawer Weight Capacity | 50 lbs |
| Back Panel Description | Hand holes, sealed, stained |
| Back Panel Material | MDF |
| Carton Height | 47.25 |
| Carton Length | 25.25 |
| Carton Weight | 388.00 |
| Carton Width | 72.25 |
| Cedar Bottom Drawer | Yes |
| Clearance | 3.75 |
| Depth | 20.00 |
| Distance Between Legs – Front to Back | 6.875 |
| Distance Between Legs – Left to Right | 51.75 |
| Distressing | Yes |
| Drawer Box Construction Method | English Dovetail |
| Drawer Handle Finish | Antique Bronze |
| Drawer Handle Material | Metal Alloy |
| Dust Bottom | Yes |
| Felt Lined Drawer Type | Removable Felt Drawer Bottom |
| Felt Lined Drawers | Yes |
| Height | 41.50 |
| Jewelry or Silverware Storage | Yes |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Oak Veneers and Cedar Veneers with Solid-Wood Edge Top |
| Number of Drawers | 11 |
| Safety Stop | Yes |
| Soft/Self Closing Drawers | Yes |
| Style | Casual |
| Sub Type | Dressers |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Coat Material | Nitrocellulose lacquer |
| Top Load Capacity | 150 lbs |
| Width | 68.00 |
| Wood Distressing Type | Hand planing, rasping, texture, wormholes |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 331 |
| Image Role Data | {“7050_90007_89_90001_89_room”:[“Room Image 1″],”7050_90266_85_90016_89_90119_85_90001_89_90008_89_room”:[“Room Image 2″],”7050_90266_85_90115_89_90119_85_90001_89_90008_89_room”:[“Room Image |
| Weight | 331 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 68 × 41.5 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Blacks |
| Style | Casual |
| Collection | Americana |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.