Instant Sales Prices and 12 Months Special Financing (Restrictions apply. See store for details
Never Miss A Sale
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.Â
Bachelor’s chest with three drawers and silver-leaf drawer fronts against a Polished Limestone oak veneer case. Cedar-lined bottom drawers and an integrated USB port combine style and function.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
The Westwood Bachelors Chest is the epitome of modern luxury. With three spacious drawers, contrasting silver-leaf finished drawer fronts, and cedar-lined bottom drawers, this chest offers stylish storage for any bedroom. The Polished Limestone finish on quartered oak veneers is complemented by plated Radiance hardware, making this piece perfect for those who appreciate subtle sophistication. An integrated USB port adds a modern touch, ensuring both form and function in your bedroom.
| Storage | Yes |
|---|
| Three drawersContrasting silver leaf finished drawer frontsOak veneer drawer bottoms on top two drawersCedar-lined bottom drawerPlinth baseIntegrated charging stationFinish: Polished Limestone finish on quartered oak veneers on sides and top with Venetian | Yes |
|---|---|
| 1st Row Drawer Dimensions | 34.75W x 11.5D x 5H |
| 1st Row Drawer Weight Capacity | 35 lbs |
| 2nd and 3rd Row Drawer Dimensions | 34.75W x 11.5D x 6.5H |
| 2nd and 3rd Row Drawer Weight Capacity | 35 lbs |
| Back Panel Description | Hand holes, sealed, stained |
| Back Panel Material | MDF |
| Carton Height | 35.75 |
| Carton Length | 23.50 |
| Carton Weight | 205.00 |
| Carton Width | 41.25 |
| Cedar Bottom Drawer | Yes |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 18.00 |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Box Construction Method | English Dovetail |
| Drawer Handle Material | Zinc Alloy |
| Drawers | Yes |
| Feature Filter | USB Port |
| Height | 30.25 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Oak Veneers and Silver Leaf |
| Number of Drawers | 3 |
| Style | Modern/Contemporary |
| Sub Type | Bachelor Chests |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Coat Material | Butyrate lacquer |
| Top Load Capacity | 75 lbs |
| Width | 38.00 |
| Weight | 172 |
| Image Role Data | {“6133_90017_80_room”:[“Room Image 1″],”6133_90017_80_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6133_90017_80_silo1″:[“Silo Image 2″,”Silo – 3/4 Angle 2″],”6133_90017_80_top”:[“Top Silo Im |
| Weight | 172 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 38 × 30.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Silvers |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | Westwood |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.