Instant Sales Prices and 12 Months Special Financing (Restrictions apply. See store for details
Never Miss A Sale
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.Â
44″ (111.8 cm) Bedroom Retreat Pole Rattan Five-Drawer Chest, crafted with attention to detail and elevated through Oak and Maple Veneers, Resin, Cedar, Rope and Felt.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Inspired by tropical getaways, the Retreat Pole Rattan Five-Drawer Chest is a blend of natural materials in a laid-back, versatile design. Crafted of Oak and Maple Veneers with Rope accents, the chest is finished in Black Sand, transparent by design to reveal the unique grain patterns in the wood veneer. Offering five self-closing drawers, the top drawer has a removable felt liner and the bottom drawer is cedar-lined. The textured, pewter-colored bar pulls add a look of natural elegance.
| Storage | Yes |
|---|
| Five self-closing drawersTop drawer has a removable felt linerBottom drawer has a cedar-lined bottomRope accentsFinish: Black Sand: Transparent by design to showcase the unique grain patterns of the veneer, Black Sand was inspired by the black silk sands | Yes |
|---|---|
| Finish | Black Sand: Transparent by design to showcase the unique grain patterns of the veneer, Black Sand was inspired by the black silk sands found on the shorelines of exotic beaches of Maui and Ta |
| Levelers | Yes |
| Drawer Weight Capacity | 50 lbs |
| Alternate Finish Items | 6950-90210-80 |
| Back Panel Description | Hand holes, sealed, stained |
| Back Panel Material | MDF |
| Carton Height | 60.75 |
| Carton Length | 23.00 |
| Carton Weight | 265.00 |
| Carton Width | 48.00 |
| Cedar Bottom Drawer | Yes |
| Clearance | 3.25 |
| Depth | 19.00 |
| Distance Between Legs – Front to Back | 15 |
| Distance Between Legs – Left to Right | 40 |
| Distressing | Yes |
| Drawer Dimensions | 39W x 15.625D x 7.125H |
| Felt Lined Drawer Type | Removable Felt Drawer Bottom |
| Felt Lined Drawers | Yes |
| Height | 56.25 |
| Material Description | Oak and Maple Veneers, Resin, Cedar, Rope and Felt |
| Number of Drawers | 5 |
| Sales Panel | HF-6950-BLK-SAND-SP |
| Soft/Self Closing Drawers | Yes |
| Style | Casual |
| Sub Type | Chests |
| Top Coat Material | Nitrocellulose lacquer |
| Width | 44.00 |
| Wood Distressing Type | Rasping, sandblasting, wormholes |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 227 |
| Image Role Data | {“6950_90210_99_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6950_90210_99_straight_silo”:[“Silo Image 2″,”Silo – Straight”],”6950_90210_99_top”:[“Top Silo Image 1”]} |
| Weight | 227 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 44 × 56.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Casual |
| Collection | Retreat |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.