Instant Sales Prices and 12 Months Special Financing (Restrictions apply. See store for details
Never Miss A Sale
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.Â
Bachelor’s chest in an Antique Slate patina with classic carved details and antique-silver hardware; offers three drawers with a cedar-lined bottom, felt-lined top, and a rear 3-plug outlet with USB.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
The Castella Bachelors Chest brings together classic style elements and a refined, rustic finish with the look of natural wood bathed in sunshine. Exuberant design motifs such as an acanthus leaf molding around the base, column motifs on the case and ornate bun feet infuse the piece with emotion. The Antique Slate finish in a beautiful patina, accented by knob-and-bail pull hardware in an antique silver finish, exudes a livable resort feeling for your interiors. Three drawers, including a cedar-lined bottom drawer and a removable felt liner for the top drawer. On the back is a convenient 3-plug outlet with USB port.
| Power | Yes |
|---|
| Three drawersRemovable felt linerBottom drawer is cedar-linedPower supplyLight underneath with three-intensity touch switchFinish: Antique Slate: a mid-tone brown finish with a beautiful patina.Hardware: Antique Silver Finish Knob and Bail Pull HardwareDi | Yes |
|---|---|
| Levelers | Yes |
| Drawer Weight Capacity | 45 lbs |
| Drawer Glide Location | Undermounted |
| Drawer Glide Material | Wood |
| Carton Height | 35.75 |
| Carton Length | 24.00 |
| Carton Weight | 187.61 |
| Carton Width | 46.00 |
| Charging USB Port Count | 1 |
| Charging USB Ports? | Yes |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 20.00 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Dimensions | 32.25W x 12D x 7H |
| Drawer Handle Finish | Antique Silver |
| Drawer Handle Material | Metal |
| Height | 36.25 |
| Material Description | Pecan, Quartered Walnut, Quartered Black Walnut, Quartered Ash and Maple Veneers, Resin, Cedar Drawer Bottom, Felt Panel, Light and Outlet |
| Number of Drawers | 3 |
| Outlet Count | 3 |
| Power Supply Type | Three Plug Outlet Power Supply with Powered USB Port |
| Style | Traditional/Formal |
| Sub Type | Bachelor Chests |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| USB Port Count | 1 |
| USB Ports? | Yes |
| Width | 42.00 |
| Wood Distressing Type | Sandblasting, drawknife, wormholes, stoning |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 162.26 |
| Image Role Data | {“5878_90017_80_detail”:[“Detail Image 1″],”5878_90017_80_room”:[“Room Image 1″],”5878_90017_80_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”5878_90017_80_top”:[“Top Silo Image 1”]} |
| Weight | 162.26 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 42 × 36.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Medium Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Castella |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.