Instant Sales Prices and 12 Months Special Financing (Restrictions apply. See store for details
Never Miss A Sale
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.Â
42″ (106.7 cm) Bedroom Cascade Four-Drawer Bachelor Chest, crafted with attention to detail and elevated through Cast Resin Drawer Fronts and Burlap.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Just breathe and infuse your space with calm and tranquility with the two-tone Cascade Bachelor Chest blending a serene palette of whites, creams and taupe. The outside of the case is finished in lacquered burlap in a pebble color, while the drawer fronts are in a chalk-colored cast resin. Four self-closing drawers. The top drawer has a removable felt lining and the bottom drawer is cedar-lined.
| Storage | Yes |
|---|
| Four self-closing drawersTop drawer has a removable felt linerBottom drawer is cedar-linedUSB Port on backCord clip on backFinish: Outside of case: Pebble Beach: lacquered burlap finish. Drawer fronts: Chalk: cast resin in a soft, white finishHardware: Ch | Yes |
|---|---|
| Levelers | Yes |
| Drawer Weight Capacity | 55 lbs |
| Drawer Glide Location | Undermounted |
| Drawer Glide Material | Metal |
| Carton Height | 42.25 |
| Carton Length | 23.50 |
| Carton Weight | 173.00 |
| Carton Width | 45.50 |
| Depth | 20.00 |
| Distressing | No |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Dimensions | 37.375W x 15.375D x 5.5H |
| Drawer Handle Finish | Champagne |
| Drawer Handle Material | Metal Alloy |
| Feature Filter | USB Port |
| Full Extension Drawers | Yes |
| Height | 38.00 |
| Material Description | Cast Resin Drawer Fronts and Burlap |
| Number of Drawers | 4 |
| Style | Transitional |
| Sub Type | Bachelor Chests |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Width | 42.00 |
| Weight | 155 |
| Image Role Data | {“6120_90017_05_room”:[“Room Image 1″],”6120_90017_05_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6120_90017_05_top”:[“Top Silo Image 1”]} |
| Weight | 155 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 42 × 38 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Whites/Creams/Beiges |
| Style | Transitional |
| Collection | Cascade |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.