Instant Sales Prices and 12 Months Special Financing (Restrictions apply. See store for details
Never Miss A Sale
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.Â
Bachelor’s chest with a Stonewash finish blending blue, white and gray on a finely textured surface. Two drawers include a felt-lined top and cedar-lined bottom, plus a touch dimmer switch.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Inspired by the Belgian design aesthetic, the lyrical blend of blue toned neutrals in the Verbena Bachelor’s Chest features the Stonewash finish, a play of blue, white and gray on a finely textured surface. With two drawers, there’s a drop-in felt liner in the top drawer, cedar-lined bottom drawer and a touch dimmer switch.
| Power | Yes |
|---|
| Two drawersDrawer opening: 33 1/2W x 12D x 7HDrop-in felt liner in top drawerCedar-lined bottom drawerFloor to bottom of base rail: 7HTouch dimmer switchPower supplyFaux key escutcheon for decorationFinish: Stonewash, a play of blue, white and gray on a f | Yes |
|---|---|
| Drawer Weight Capacity | 50 lbs |
| Drawer Glide Location | Undermounted |
| Drawer Glide Material | Wood |
| Carton Height | 28.50 |
| Carton Length | 23.00 |
| Carton Weight | 132.00 |
| Carton Width | 44.00 |
| Charging USB Port Count | 1 |
| Charging USB Ports? | Yes |
| Depth | 19.00 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Dimensions | 33.5W x 12D x 7H |
| Height | 32.00 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Poplar and Cedar Veneers |
| Metal Distressing | No |
| Number of Drawers | 2 |
| Outlet Count | 3 |
| Power Supply Type | Three Plug Outlet Power Supply with Powered USB Port |
| Style | Traditional/Formal |
| Sub Type | Bachelor Chests |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| USB Port Count | 1 |
| USB Ports? | Yes |
| Width | 40.00 |
| Wood Distressing Type | Stonewashing, texture |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 103.4 |
| Image Role Data | {“5750_90017_BLU3_detail”:[“Detail Image 1″],”5750_90017_BLU3_room”:[“Room Image 1″],”5750_90266_016_MWD_017_BLU3_room”:[“Room Image 2″],”5750_90266_016_019_MWD_017_BLU3_room”:[“Room Image 3” |
| Weight | 103.4 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 40 × 32 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Blues |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Boheme |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.