Instant Sales Prices and 12 Months Special Financing (Restrictions apply. See store for details
Never Miss A Sale
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.Â
Three-drawer bachelor’s chest with a two-tone Pottery/Light Tusk finish and hand-hammered gold knobs. Includes self-closing glides, a felt-lined top drawer, cedar-lined bottom drawer, and a built-in 3-plug outlet.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
In a European provincial silhouette with a Moroccan flair, the Bellissimo Bachelors Chest is adorned with geometric motifs on the front, and a two-tone finish treatment. Pottery, or dark gray, is on the outside of the case, and Light Tusk, or light taupe, is on the drawer fronts. A touch of elegance is added with hand-hammered Florentine gold knob hardware. The three drawers have self-closing undermount drawer guides. In the top drawer is a drop-in felt liner and the bottom drawer is cedar lined. Three-plug electrical outlet.
| Power | Yes |
|---|
| Three drawers with self-closing undermount drawer guidesDrop-in felt liner in top drawerCedar-lined bottom drawerPower supplyTouch dimming switchLight underneathFinish: Pottery (dark gray) finish on outside of case. Light Tusk (light taupe) finish on draw | Yes |
|---|---|
| Primary Materials | Oak Veneers, Resin, Cedar, Felt and Solid-Wood Edge Top |
| Finish | Pottery (dark gray) finish on outside of case. Light Tusk (light taupe) finish on drawer fronts |
| Country Of Manufacturer | VNM |
| Number Of Drawers | 3 |
| Drawer Weight Capacity | 25 lbs |
| Drawer Glide Location | Undermounted |
| Drawer Glide Material | Metal |
| Assembly Required | No |
| Assembly Type | None |
| Weight | 116.85 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 38.5 × 30.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Grays |
| Style | Casual |
| Collection | Alfresco |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.