Instant Sales Prices and 12 Months Special Financing (Restrictions apply. See store for details
Never Miss A Sale
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.Â
King tufted bed upholstered in a multi-dimensional woven ecru fabric, complemented by acanthus-carved base detailing. Finished in a walnut-colored rustic tone and includes headboard, footboard, and rails.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Grand scale and soft, sweeping lines infuse the statement Rhapsody King Tufted Bed with emotion. Upholstered in a beautifully woven multi-dimensional texture fabric in a creamy Aurora Ecru color with repeated tufting for a plush appearance, the bed is easily mixed with any color scheme. Acanthus leaf carving detail around the base of the bed adds the final touch of classic appeal to this iconic bed. Includes headboard, footboard and rails.
| Fabric | Yes |
|---|
| Fabric | 20% Acrylic, 80% Polyester |
|---|---|
| Bed Frame Opening | 77W x 82D |
| Bed Size | King |
| Carton Height | 52.58 |
| Carton Length | 35.00 |
| Carton Weight | 414.00 |
| Carton Width | 90.00 |
| Depth | 107.50 |
| Distressing | Yes |
| Fabric 1 | Aurora Ecru; Fabric Content: 20% Acrylic, 80% Polyester; Cleaning Code: W (Clean with water-based cleaning agent) |
| Height | 71.50 |
| Levelers | No |
| Material Description | Fabric and Resin |
| Material Filter | Fabric |
| Memo Swatch | HF-Aurora-Ecru-SC |
| Metal Distressing | No |
| Style | Traditional/Formal |
| Sub Type | Upholstered Beds |
| Weight Capacity | 500 |
| Width | 85.75 |
| Wood Distressing Type | Wormholes |
| Wood Distressing? | Yes |
| Finish Filter | Medium Wood |
| Weight | 258 |
| Image Role Data | {“5070_90566_room”:[“Room Image 1″],”5070_90566”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”AuroraEcruFabric”:[“Fabric Image 1”]} |
| Weight | 258 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 107.5 × 85.75 × 71.5 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Beige |
| Style | Traditional/Formal |
| Bed Size | King |
| Collection | Rhapsody |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.