Instant Sales Prices and 12 Months Special Financing (Restrictions apply. See store for details
Never Miss A Sale
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.Â
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
The Shorecliff canopy bed offers a dramatic interpretation of new traditional style. The headboard fabric, in a natural raffia coloration, is framed with aged bronze nailhead trim, creating an ideal backdrop for showcasing layers of pattern and color on the bedding ensemble. This bed can be converted to a low-post configuration, using decorative post caps in aged bronze that are included with the piece. Available only as shown with the fabric panel in the Palmera pattern 494412, yet complementing the Sailcloth finish.
| Fabric | Yes |
|---|
| Dimensions | 66W x 88.5D x 90H in. |
|---|
| Weight | 389 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 88.5 × 66 × 90 in |
| Brand | Barclay Butera |
| Color | Brown |
| Detail Color | Sailcloth |
| Style | Coastal Transitional |
| Bed Size | Queen |
| Collection | Newport |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.