Instant Sales Prices and 12 Months Special Financing (Restrictions apply. See store for details
Never Miss A Sale
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.Â
King poster bed with tall posts and canopy, pairing a vertically channeled upholstered headboard with a rustic White Oak/Pine Knotty Oak veneer frame in a smoky Arabica finish. Includes headboard, footboard, rails, tall posts and canopy frame.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Grand in its simplicity and celebration of simple, pure and linear forms, the Miramar Jackson King Poster Bed with Tall Posts & Canopy takes a global view of design and offers a respite of exotic elegance. The headboard is vertically-channeled and upholstered in Cleary Cement, a soft neutral contrasting with the rustic White Oak and Pine Knotty Oak Veneer frame with a smoky Arabica finish. Includes headboard, footboard, rails tall posts and canopy frame.
| Fabric | Yes |
|---|
| Fabric | 100% Polyester |
|---|---|
| Bed Frame Opening | 77W x 82D |
| Bed Size | King |
| Carton Height | 371.00 |
| Carton Length | 10.00 |
| Carton Weight | 325.60 |
| Carton Width | 10.00 |
| Depth | 89.25 |
| Distressing | Yes |
| Fabric 1 | Cleary Cement; Fabric contents: 100% Polyester; Cleaning code: S; Clean with a solvent or dry-cleaning agent |
| Height | 90.00 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | White Oak and Pine Knotty Oak Veneers with Fabric |
| Material Filter | Fabric |
| Memo Swatch | HF-CLEARY-CEMENT-SC |
| Metal Distressing | Yes |
| Style | Transitional |
| Sub Type | Upholstered Beds |
| Weight Capacity | 500 |
| Width | 79.50 |
| Wood Distressing Type | Sandblasting, wire brushing |
| Wood Distressing? | Yes |
| Finish Filter | Dark Wood |
| Weight | 290.4 |
| Image Role Data | {“6202_90666_DKW_detail”:[“Detail Image 1″],”6202_90666_DKW_room”:[“Room Image 1″],”6202_90666_015_115_DKW_room”:[“Room Image 2″],”6202_90666_DKW_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6 |
| Weight | 290.4 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 89.25 × 79.5 × 90 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Transitional |
| Bed Size | King |
| Collection | Miramar Aventura |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.