Instant Sales Prices and 12 Months Special Financing (Restrictions apply. See store for details
Never Miss A Sale
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.Â
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
The Strand poster bed is a signature design in the collection, featuring woven cane panels in the headboard and footboard. The woven cane remains the light nutmeg finish which pairs perfectly with the white Tides finish. The canopy is removable, as are the posts, allowing the bed to be set up in three different configurations. Included are two sets of post caps ?a traditional finial and an architectural faceted design.
| Dimensions | 81W x 88D x 90H in. |
|---|
| Weight | 232 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 88 × 81 × 90 in |
| Brand | Barclay Butera |
| Color | White |
| Detail Color | TIDES |
| Style | CASUAL TRANSITIONAL |
| Bed Size | King |
| Collection | Laguna |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.