Instant Sales Prices and 12 Months Special Financing (Restrictions apply. See store for details
Never Miss A Sale
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.Â
42 1/4″ (107.3 cm) Bedroom Retreat Pole Rattan Accent Mirror, crafted with attention to detail and elevated through Wood, Rope and Mirror.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Inspired by tropical getaways and island locales, the Retreat Pole Rattan Accent Mirror features an inner and outer wood circle connected by rope accent ties. It is finished in the sand-colored Dune, transparent by design to showcase the unique grain patterns of the veneer.
| Alternate Finish Items | 6950-90005-99 |
|---|---|
| Carton Height | 5.00 |
| Carton Length | 47.00 |
| Carton Weight | 49.00 |
| Carton Width | 47.00 |
| Depth | 1.50 |
| Distressing | Yes |
| Height | 42.25 |
| Material Description | Wood, Rope and Mirror |
| Mirror Glass Dimensions | 27.125W x 27.125H |
| Sales Panel | HF-6950-DUNE-SP |
| Style | Casual |
| Width | 42.25 |
| Weight | 25 |
| Image Role Data | {“6950_90466_202_005_216_210_119_80_room”:[“Room Image 1″],”6950_75917_400_90005_80_80116_35_room”:[“Room Image 2″],”6950_75917_90005_80_room”:[“Room Image 3″],”6950_90005_80_straight_silo”:[ |
| Weight | 25 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 1.5 × 42.25 × 42.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Casual |
| Collection | Retreat |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.