Instant Sales Prices and 12 Months Special Financing (Restrictions apply. See store for details
Never Miss A Sale
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.Â
Round wall mirror in oak veneers with reeded trim, finished in soft taupe Terrain. A neutral accent that brings a light, airy look to living or bedroom spaces.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
The serene simplicity of this round mirror in a soothing neutral color palette will punctuate your space with a light and airy tranquility. Crafted of oak veneers with reeded trim, the mirror is finished in Terrain, a soft taupe with dry brushing.
| Carton Height | 46.75 |
|---|---|
| Carton Length | 4.50 |
| Carton Weight | 58.50 |
| Carton Width | 46.75 |
| Depth | 1.25 |
| Distressing | Yes |
| Height | 42.00 |
| Material Description | Oak Veneers |
| Mirror Glass Dimensions | 37.375W x 37.375H x .187TH |
| Style | Transitional |
| Top Coat Material | Butyrate lacquer |
| Width | 42.00 |
| Wood Distressing Type | Dry brushing |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 47.4 |
| Image Role Data | {“6120_90007_05_detail”:[“Detail Image 1″],”6120_90002_007_05_room”:[“Room Image 1″],”6120_80112_85003_90007_05_80115_85006_10445_80_room”:[“Room Image 2″],”6120_85006_80_90007_05_room”:[“Roo |
| Weight | 47.4 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 1.25 × 42 × 42 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Transitional |
| Collection | Cascade |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.