Instant Sales Prices and 12 Months Special Financing (Restrictions apply. See store for details
Never Miss A Sale
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.Â
48″ (121.9 cm) Bedroom Americana Landscape Mirror, crafted with attention to detail and elevated through Wood and Mirror design elements.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Framed with a delicate scalloped interior edge, the Americana Landscape Mirror reflects a simpler time. With beveled mirror glass, the wood frame is finished in the time-worn Molasses, representing the natural wear one might expect of pieces passed down through the family over time revealing the rich oak character beneath.
| Rectangle shapeBeveled mirror glassScalloped shaped mirror frameFinish: The Americana Molasses finish captures the essence of a well-loved heirloom, passed down through generations. The deep, dark tone over cathedral oak veneers add warmth, while the vari | Yes |
|---|---|
| Finish | The Americana Molasses finish captures the essence of a well-loved heirloom, passed down through generations. The deep, dark tone over cathedral oak veneers add warmth, while the variations i |
| Alternate Finish Items | 7050-90008-02 |
| Carton Height | 6.00 |
| Carton Length | 42.75 |
| Carton Weight | 97.00 |
| Carton Width | 52.75 |
| Depth | 2.25 |
| Distressing | Yes |
| Height | 38.00 |
| Material Description | Wood and Mirror |
| Mirror Glass Dimensions | 40.25W x 30.25H |
| Style | Casual |
| Width | 48.00 |
| Wood Distressing Type | Hand planing, rasping, texture, wormholes |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 73 |
| Image Role Data | {“7050_90250_02_90001_02_90008_89_90016_02_room”:[“Room Image 1″],”7050_90266_85_90016_89_90119_85_90001_89_90008_89_room”:[“Room Image 2”],”7050_90266_85_90115_89_90119_85_90001_89_90008_89_ |
| Weight | 73 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 2.25 × 48 × 38 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Blacks |
| Style | Casual |
| Collection | Americana |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.