Instant Sales Prices and 12 Months Special Financing (Restrictions apply. See store for details
Never Miss A Sale
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.Â
48″ (121.9 cm) Bedroom Americana Landscape Mirror enriched by Wood and Mirror design elements, making it a distinctive interior accent.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Framed with a delicate scalloped interior edge, the Americana Landscape Mirror reflects a simpler time. With beveled mirror glass, the wood frame is finished in the time-worn white Daisy, representing the natural wear one might expect of pieces passed down through the family over time revealing the rich oak character beneath.
| Rectangle shapeBeveled mirror glassScalloped shaped mirror frameFinish: The Americana Daisy finish is a time worn white finish on cathedral oak veneers representing the natural wear one might expect of pieces passed down through the family over time revea | Yes |
|---|---|
| Finish | The Americana Daisy finish is a time worn white finish on cathedral oak veneers representing the natural wear one might expect of pieces passed down through the family over time revealing the |
| Alternate Finish Items | 7050-90008-89 |
| Carton Height | 6.00 |
| Carton Length | 42.75 |
| Carton Weight | 97.00 |
| Carton Width | 52.75 |
| Depth | 2.25 |
| Distressing | Yes |
| Height | 38.00 |
| Material Description | Wood and Mirror |
| Mirror Glass Dimensions | 40.25W x 30.25H |
| Style | Casual |
| Top Coat Material | Butyrate lacquer |
| Width | 48.00 |
| Wood Distressing Type | Hand planing, rasping, texture, wormholes |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 73 |
| Image Role Data | {“7050_75200_02_75300_02_75310_02_75917_02_90008_02_room”:[“Room Image 1″],”7050_75917_02_90008_02_room”:[“Room Image 2″],”7050_90008_02_straight_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – Straight”]} |
| Weight | 73 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 2.25 × 48 × 38 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Whites/Creams/Beiges |
| Style | Casual |
| Collection | Americana |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.